UPW2D221MHH
CAP ALUM 220UF 200V 20% RADIAL
product image
UPW2D221MHH Picture
SeekIC No. : 002910977 Detail
UPW2D221MHH: CAP ALUM 220UF 200V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UPW2D221MHH
Quick Details
Series: PW Manufacturer: Nichicon
Capacitance: 220µF Voltage Rating: 200V
Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 8000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 515mA
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.709" Dia (18.00mm) Height - Seated (Max): 1.575" (40.00mm)
Lead Spacing: 0.295" (7.50mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Impedance: -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial, Can
Surface Mount Land Size: -
Capacitance: 220µF
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Packaging: Bulk
Lifetime @ Temp.: 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension: 0.709" Dia (18.00mm)
Lead Spacing: 0.295" (7.50mm)
Voltage Rating: 200V
Ripple Current: 515mA
Height - Seated (Max): 1.575" (40.00mm)
Manufacturer: Nichicon
Series: PW
Parameters:
Technical/Catalog InformationUPW2D221MHH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance220F
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia x 1.575" H (18.00mm x 40.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V