USR1A221MDD1TD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 10V 85c 8x7 20% 3.5LS
product image
USR1A221MDD1TD Picture
SeekIC No. : 00719579 Detail
USR1A221MDD1TD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 10V 85c 8x7 20% 3.5LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
USR1A221MDD1TD
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Capacitance : 220 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 10 Volts Termination Style : Radial
Dimensions : 8 mm Dia. x 7 mm L Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Operating Temperature Range :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Capacitance : 220 uF
Voltage Rating : 10 Volts
Dimensions : 8 mm Dia. x 7 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUSR1A221MDD1TD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating10V