UST-5/500-D48-C
DC/DC Converters 3W 48V to 5V 500mA
product image
UST-5/500-D48-C Picture
SeekIC No. : 002714955 Detail
UST-5/500-D48-C: DC/DC Converters 3W 48V to 5V 500mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UST-5/500-D48-C
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 3 W
Input Voltage Range : 18 V to 72 V Input Voltage (nominal) : 48 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 500 mA Package / Case Size : SIP
Description
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Mounting Style :
Number of Outputs : 1
Product : Isolated
Input Voltage (nominal) : 48 V
Output Power : 3 W
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Package / Case Size : SIP
Output Current (Channel 1) : 500 mA
Input Voltage Range : 18 V to 72 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationUST-5/500-D48-C
VendorMurata Power Solutions Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input48V
Output5V
Power (Watts)3W
Number of Outputs1
1st Output5 VDC @ 500mA