UVZ1A331MEH
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 330uF 10V 105c 6.3x11 20% 2.5LS
product image
UVZ1A331MEH Picture
SeekIC No. : 00737855 Detail
UVZ1A331MEH: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 330uF 10V 105c 6.3x11 20% 2.5LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1A331MEH
Mfg:
Nichicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 330 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 10 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Description
Lead Style :
Packaging :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Voltage Rating : 10 Volts
Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11 mm L
Capacitance : 330 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1A331MEH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance330F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia x 0.433" H (6.30mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating10V