UVZ1E222MHD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25volts 2200uF 12.5x25 20% 5LS
product image
UVZ1E222MHD Picture
SeekIC No. : 00713069 Detail
UVZ1E222MHD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25volts 2200uF 12.5x25 20% 5LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1E222MHD
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 2200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 25 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 12.5 mm Dia. x 25 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 25 Volts
Capacitance : 2200 uF
Dimensions : 12.5 mm Dia. x 25 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1E222MHD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance2200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia x 0.984" H (12.50mm x 25.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V