UVZ1E332MHD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25volts 3300uF 16x25 20% 7.5LS
product image
UVZ1E332MHD Picture
SeekIC No. : 00712085 Detail
UVZ1E332MHD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25volts 3300uF 16x25 20% 7.5LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1E332MHD
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 3300 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 25 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 16 mm Dia. x 25 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Dimensions : 16 mm Dia. x 25 mm L
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Voltage Rating : 25 Volts
Capacitance : 3300 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1E332MHD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance3300F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia x 0.984" H (16.00mm x 25.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V