UVZ1H222MHD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 50volts 2200uF 16x35.5 20% 7.5LS
product image
UVZ1H222MHD Picture
SeekIC No. : 00708968 Detail
UVZ1H222MHD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 50volts 2200uF 16x35.5 20% 7.5LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1H222MHD
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 2200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 16 mm Dia. x 35.5 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 2200 uF
Dimensions : 16 mm Dia. x 35.5 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1H222MHD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance2200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia x 1.398" H (16.00mm x 35.50mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V