UVZ1H472MRD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 50volts 4700uF 10mm '20%
product image
UVZ1H472MRD Picture
SeekIC No. : 00709241 Detail
UVZ1H472MRD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 50volts 4700uF 10mm '20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1H472MRD
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 4700 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 20 mm Dia. x 40 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Capacitance : 4700 uF
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 50 Volts
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 20 mm Dia. x 40 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1H472MRD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance4700F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.787" Dia x 1.575" H (20.00mm x 40.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V