UVZ1V102MHH
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded
product image
UVZ1V102MHH Picture
SeekIC No. : 00737981 Detail
UVZ1V102MHH: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1V102MHH
Mfg:
Nichicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 12.5 mm Dia. x 20 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 1000 uF
Dimensions : 12.5 mm Dia. x 20 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1V102MHH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia x 0.787" H (12.50mm x 20.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V