UVZ2CR47MED
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160volts 0.47uF 105c 6.3x11 2.5LS
product image
UVZ2CR47MED Picture
SeekIC No. : 00711107 Detail
UVZ2CR47MED: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160volts 0.47uF 105c 6.3x11 2.5LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ2CR47MED
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Lead Style : Cut Capacitance : 0.47 uF
Tolerance : 20 % Voltage Rating : 160 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Termination Style : Radial
Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11 mm L Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Packaging : Bulk
Description
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 160 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Capacitance : 0.47 uF
Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11 mm L
Lead Style : Cut
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ2CR47MED
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance0.47F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia x 0.433" H (6.30mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating160V