UWT1A102MNR1GS
CAP ALUM 1000UF 10V 20% SMD
product image
UWT1A102MNR1GS Picture
SeekIC No. : 002924514 Detail
UWT1A102MNR1GS: CAP ALUM 1000UF 10V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UWT1A102MNR1GS
Quick Details
Series: WT Manufacturer: Nichicon
Capacitance: 1000µF Voltage Rating: 10V
Tolerance: ±20% Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C Features: General Purpose
Ripple Current: 310mA ESR (Equivalent Series Resistance): -
Impedance: - Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm)
Package / Case : WOG Height - Seated (Max): 0.394" (10.00mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Impedance: -
Voltage Rating: 10V
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Ripple Current: 310mA
Capacitance: 1000µF
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size: 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Nichicon
Series: WT
Height - Seated (Max): 0.394" (10.00mm)