UWT1HR47MCR1GB
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 0.47uF 50V 105c 4x5.4 20%
product image
UWT1HR47MCR1GB Picture
SeekIC No. : 00758420 Detail
UWT1HR47MCR1GB: Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 0.47uF 50V 105c 4x5.4 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UWT1HR47MCR1GB
Mfg:
Nichicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 0.47 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 4 mm Dia. x 5.4 mm L Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 50 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 4 mm Dia. x 5.4 mm L
Capacitance : 0.47 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationUWT1HR47MCR1GB
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance0.47F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.118" Dia x 0.213" H (3.00mm x 5.40mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingTape & Reel (TR)
Tolerance±20%
Voltage Rating50V