UWX1C100MCR1GB
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 10uF 16V 20%
product image
UWX1C100MCR1GB Picture
SeekIC No. : 00758341 Detail
UWX1C100MCR1GB: Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 10uF 16V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UWX1C100MCR1GB
Mfg:
Nichicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 10 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 16 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Dimensions : 4 mm Dia. x 5.4 mm L Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Voltage Rating : 16 Volts
Capacitance : 10 uF
Dimensions : 4 mm Dia. x 5.4 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUWX1C100MCR1GB
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance10F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.118" Dia x 0.213" H (3.00mm x 5.40mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingTape & Reel (TR)
Tolerance±20%
Voltage Rating16V