UWX1E101MCR1GB
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 25volt 100pF 20% 85c
product image
UWX1E101MCR1GB Picture
SeekIC No. : 00759136 Detail
UWX1E101MCR1GB: Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 25volt 100pF 20% 85c
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UWX1E101MCR1GB
Mfg:
Nichicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 100 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 25 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Dimensions : 8 mm Dia. x 5.4 mm L Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 25 Volts
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance : 100 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Dimensions : 8 mm Dia. x 5.4 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUWX1E101MCR1GB
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance100F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.315" Dia x 0.213" H (8.00mm x 5.40mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingTape & Reel (TR)
Tolerance±20%
Voltage Rating25V