UWX1H4R7MCL1GB
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 50volts 4.7uF 5x5.4 20%
product image
UWX1H4R7MCL1GB Picture
SeekIC No. : 00751346 Detail
UWX1H4R7MCL1GB: Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 50volts 4.7uF 5x5.4 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UWX1H4R7MCL1GB
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Capacitance : 4.7 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Dimensions : 5 mm Dia. x 5.4 mm L Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 50 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Dimensions : 5 mm Dia. x 5.4 mm L
Capacitance : 4.7 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationUWX1H4R7MCL1GB
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance4.7F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.213" H (5.00mm x 5.40mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingTape & Reel (TR)
Tolerance±20%
Voltage Rating50V