V-10G-1B4-K
Basic / Snap Action / Limit Switches MINIATURE BASIC SWITCH
product image
V-10G-1B4-K Picture
SeekIC No. : 002579746 Detail
V-10G-1B4-K: Basic / Snap Action / Limit Switches MINIATURE BASIC SWITCH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V-10G-1B4-K
Mfg:
Omron Electronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Actuator : Plunger, Pin
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 250 V Operating Force : 100 g
IP Rating : IP 40 Termination Style : Screw
Description
Power Rating :
NEMA Rating :
Packaging :
Contact Form : SPDT
Actuator : Plunger, Pin
Current Rating : 10 A
Voltage Rating DC : 250 V
Termination Style : Screw
Voltage Rating AC : 250 V
IP Rating : IP 40
Operating Force : 100 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationV-10G-1B4-K
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategorySwitches
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Operating Force100gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC