V-10G5-1C5-K
Basic / Snap Action / Limit Switches MINIATURE BASIC SWITCH
product image
V-10G5-1C5-K Picture
SeekIC No. : 002594325 Detail
V-10G5-1C5-K: Basic / Snap Action / Limit Switches MINIATURE BASIC SWITCH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V-10G5-1C5-K
Mfg:
Omron Electronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Actuator : Roller Lever
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 250 V Operating Force : 240 g
IP Rating : IP 40 Termination Style : Quick Connect
Description
Power Rating :
NEMA Rating :
Packaging :
Contact Form : SPDT
Actuator : Roller Lever
Current Rating : 10 A
Voltage Rating DC : 250 V
Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Quick Connect
IP Rating : IP 40
Operating Force : 240 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationV-10G5-1C5-K
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategorySwitches
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Actuator TypeLever, Roller
Operating Force240gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC