V-15G2-1C24-K
Basic / Snap Action / Limit Switches MINIATURE BASIC SWITCH
product image
V-15G2-1C24-K Picture
SeekIC No. : 002582811 Detail
V-15G2-1C24-K: Basic / Snap Action / Limit Switches MINIATURE BASIC SWITCH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V-15G2-1C24-K
Contact Form : SPDT Actuator : Lever
Current Rating : 15 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 250 V Operating Force : 60 g
Actuator : Lever
Voltage Rating DC : 250 V
Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Quick Connect
Current Rating : 15 A
IP Rating : IP 40
Operating Force : 60 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationV-15G2-1C24-K
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
Actuator TypeLever, Straight
Operating Force60gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage15A @ 250VAC