V-15G3-1B5-K
Basic / Snap Action / Limit Switches MINIATURE BASIC SWITCH
product image
V-15G3-1B5-K Picture
SeekIC No. : 002579230 Detail
V-15G3-1B5-K: Basic / Snap Action / Limit Switches MINIATURE BASIC SWITCH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V-15G3-1B5-K
Quick Details
Contact Form : SPDT Actuator : Lever
Current Rating : 15 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 250 V Operating Force : 70 g
IP Rating : IP 40 Termination Style : Screw
Packaging :
Contact Form : SPDT
Actuator : Lever
Voltage Rating DC : 250 V
Termination Style : Screw
Voltage Rating AC : 250 V
Current Rating : 15 A
IP Rating : IP 40
Operating Force : 70 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationV-15G3-1B5-K
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Actuator TypeLever, Straight
Operating Force70gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage15A @ 250VAC