V-15G4-1C25-K
Basic / Snap Action / Limit Switches FRM HNG LVR SPDT 15A
product image
V-15G4-1C25-K Picture
SeekIC No. : 002579258 Detail
V-15G4-1C25-K: Basic / Snap Action / Limit Switches FRM HNG LVR SPDT 15A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V-15G4-1C25-K
Mfg:
Omron Electronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Actuator : Simulated Roller Lever
Current Rating : 15 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 250 V Operating Force : 125 g
IP Rating : IP 40 Termination Style : Quick Connect
Packaging : Bulk
Description
Power Rating :
NEMA Rating :
Contact Form : SPDT
Voltage Rating DC : 250 V
Actuator : Simulated Roller Lever
Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Quick Connect
Packaging : Bulk
Current Rating : 15 A
IP Rating : IP 40
Operating Force : 125 g
Parameters:
Technical/Catalog InformationV-15G4-1C25-K
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategorySwitches
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Operating Force125gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage15A @ 250VAC