V-15G6-1C26-K
Basic / Snap Action / Limit Switches LONG HNG RL SPDT
product image
V-15G6-1C26-K Picture
SeekIC No. : 002589960 Detail
V-15G6-1C26-K: Basic / Snap Action / Limit Switches LONG HNG RL SPDT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V-15G6-1C26-K
Current Rating : 15 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 250 V Operating Force : 400 gf
NEMA Rating :
Termination Style :
Packaging :
Contact Form : SPDT
Actuator : Roller Lever
Voltage Rating DC : 250 V
Voltage Rating AC : 250 V
Current Rating : 15 A
IP Rating : IP 40
Operating Force : 400 gf
Parameters:
Technical/Catalog InformationV-15G6-1C26-K
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
Actuator TypeLever, Roller
Operating Force250gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage15A @ 250VAC