V07E130P
Varistors 130Vrms 1750A 180pF 7mm Disc
product image
V07E130P Picture
SeekIC No. : 00700144 Detail
V07E130P: Varistors 130Vrms 1750A 180pF 7mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V07E130P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 170 V
Voltage Rating AC : 130 V Clamping Voltage : 340 V
Diameter : 7 mm Peak Surge Current : 1.75 KA
Surge Energy Rating : 12.5 J Capacitance : 180 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Capacitance : 180 pF
Clamping Voltage : 340 V
Voltage Rating DC : 170 V
Voltage Rating AC : 130 V
Diameter : 7 mm
Surge Energy Rating : 12.5 J
Peak Surge Current : 1.75 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV07E130P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts130Vrms
Maximum DC Volts170VDC
Current-Surge1.75kA
Package / CaseDisc 7mm
Varistor Voltage226V