V07E275P
Varistors 275Vrms 1750A 80pF 7mm Disc
product image
V07E275P Picture
SeekIC No. : 00699499 Detail
V07E275P: Varistors 275Vrms 1750A 80pF 7mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V07E275P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 350 V
Voltage Rating AC : 275 V Clamping Voltage : 710 V
Diameter : 7 mm Peak Surge Current : 1.75 KA
Capacitance : 80 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 350 V
Voltage Rating AC : 275 V
Clamping Voltage : 710 V
Diameter : 7 mm
Peak Surge Current : 1.75 KA
Capacitance : 80 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV07E275P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts275Vrms
Maximum DC Volts350VDC
Current-Surge1.75kA
Package / CaseDisc 7mm
Varistor Voltage473V