V07E420L2T
Varistors 420Vrms 1750A 55pF 7mm Disc
product image
V07E420L2T Picture
SeekIC No. : 00707309 Detail
V07E420L2T: Varistors 420Vrms 1750A 55pF 7mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V07E420L2T
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 560 V Voltage Rating AC : 420 V
Clamping Voltage : 1.12 KV Peak Surge Current : 1.75 KA
Capacitance : 55 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Description
Product :
Diameter :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Voltage Rating DC : 560 V
Voltage Rating AC : 420 V
Clamping Voltage : 1.12 KV
Peak Surge Current : 1.75 KA
Capacitance : 55 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV07E420L2T
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts420Vrms
Maximum DC Volts560VDC
Current-Surge1.75kA
Package / CaseDisc 7mm
Varistor Voltage748V