V07E460P
Varistors 460Vrms 1750A 45pF 7mm Disc
product image
V07E460P Picture
SeekIC No. : 00704773 Detail
V07E460P: Varistors 460Vrms 1750A 45pF 7mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V07E460P
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 615 V
Voltage Rating AC : 460 V Clamping Voltage : 1.24 KV
Diameter : 7 mm Peak Surge Current : 1.75 KA
Capacitance : 45 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 615 V
Voltage Rating AC : 460 V
Clamping Voltage : 1.24 KV
Diameter : 7 mm
Peak Surge Current : 1.75 KA
Capacitance : 45 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV07E460P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts460Vrms
Maximum DC Volts615VDC
Current-Surge1.75kA
Package / CaseDisc 7mm
Varistor Voltage825V