V1000LA160B
Varistors 1000V 250pF
product image
V1000LA160B Picture
SeekIC No. : 00705008 Detail
V1000LA160B: Varistors 1000V 250pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V1000LA160B
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 1 KV
Voltage Rating AC : 1 KV Clamping Voltage : 2.42 KV
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 250 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Capacitance : 250 pF
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Peak Surge Current : 6.5 KA
Voltage Rating DC : 1 KV
Voltage Rating AC : 1 KV
Clamping Voltage : 2.42 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV1000LA160B
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts1000Vrms
Maximum DC Volts1200VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage1600V (1.6kV)