V1000LA80A
Varistors 1000V 130pF
product image
V1000LA80A Picture
SeekIC No. : 00699931 Detail
V1000LA80A: Varistors 1000V 130pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V1000LA80A
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 1 KV
Voltage Rating AC : 1 KV Clamping Voltage : 2.7 KV
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 4.5 KA
Surge Energy Rating : 220 J Capacitance : 130 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Peak Surge Current : 4.5 KA
Mounting : Radial
Surge Energy Rating : 220 J
Voltage Rating DC : 1 KV
Voltage Rating AC : 1 KV
Capacitance : 130 pF
Clamping Voltage : 2.7 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV1000LA80A
Maximum AC Volts1000Vrms
Maximum DC Volts1200VDC
Current-Surge4.5kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage1800V (1.8kV)