V1000LT160B
VARISTOR 1000V 20MM CRIMPED T/R
product image
V1000LT160B Picture
SeekIC No. : 004539495 Detail
V1000LT160B: VARISTOR 1000V 20MM CRIMPED T/R
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V1000LT160B
Mfg:
Littelfuse Inc
  • Unit Price
  • Negotiable
Parameters:
Technical/Catalog InformationV1000LT160B
Maximum AC Volts1000Vrms
Maximum DC Volts1200VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage1600V (1.6kV)