V100ZA15
Varistors 60V 2000pF
product image
V100ZA15 Picture
SeekIC No. : 00705693 Detail
V100ZA15: Varistors 60V 2000pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V100ZA15
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 81 V
Voltage Rating AC : 60 V Clamping Voltage : 175 V
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 1.5 KA
Surge Energy Rating : 20 J Capacitance : 2000 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Voltage Rating AC : 60 V
Clamping Voltage : 175 V
Surge Energy Rating : 20 J
Capacitance : 2000 pF
Peak Surge Current : 1.5 KA
Voltage Rating DC : 81 V
Features:
• VDE Certified. License Number 116895E
• Wide Operating Voltage Range V M(AC)RMS . . . . 4V to 460V
• DC Voltage Ratings . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5.5V to 615V
• No Derating Up to 85 Ambient
• 5 Model Sizes Available . . . . . . . . 5, 7, 10, 14, and 20mm
• Radial-Lead Package for Hard-Wired or Printed Circuit Board Designs
• Available in Tape and Reel or Bulk Pack
• Standard Lead Form Options
Specifications
Continuous:
Transient:
Peak Pulse Current (ITM)
Single Pulse Energy Range (Note 1)
(Dielectric must withstand indicated DC voltage for one minute per MIL-STD 202, Method 301)
CAUTION: Stresses above those listed in "Absolute Maximum Ratings" may cause permanent damage to the
those indicated in the operational sections of this specification is not implied.
Description
The V100ZA15 isavailable in five model sizes: 5mm, 7mm, 10mm, 14mm and 20mm, and feature a wide VDC voltage range of 5.5V to 615V.
See ZA Series Device Ratings and Specifications table for part number and brand information.
Parameters:
Technical/Catalog InformationV100ZA15
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts60Vrms
Maximum DC Volts81VDC
Current-Surge4.5kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage100V