V140LA10A
Varistors 140V 900pF
product image
V140LA10A Picture
SeekIC No. : 00706075 Detail
V140LA10A: Varistors 140V 900pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V140LA10A
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 180 V
Voltage Rating AC : 140 V Clamping Voltage : 360 V
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 4.5 KA
Surge Energy Rating : 42 J Capacitance : 900 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Peak Surge Current : 4.5 KA
Mounting : Radial
Clamping Voltage : 360 V
Capacitance : 900 pF
Voltage Rating DC : 180 V
Voltage Rating AC : 140 V
Surge Energy Rating : 42 J
Parameters:
Technical/Catalog InformationV140LA10A
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts140Vrms
Maximum DC Volts180VDC
Current-Surge4.5kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage242V