V14E130L2A
Varistors 130Vrms 6kA 1000pF 14mm Disc
product image
V14E130L2A Picture
SeekIC No. : 00706201 Detail
V14E130L2A: Varistors 130Vrms 6kA 1000pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E130L2A
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 170 V Voltage Rating AC : 130 V
Clamping Voltage : 340 V Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 1000 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Ammo
Description
Product :
Diameter :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Clamping Voltage : 340 V
Capacitance : 1000 pF
Voltage Rating DC : 170 V
Voltage Rating AC : 130 V
Peak Surge Current : 6 KA
Packaging : Ammo
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E130L2A
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts130Vrms
Maximum DC Volts170VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage226V