V14E130P
Varistors 130Vrms 6kA 1000pF 14mm Disc
product image
V14E130P Picture
SeekIC No. : 00699939 Detail
V14E130P: Varistors 130Vrms 6kA 1000pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E130P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 170 V
Voltage Rating AC : 130 V Clamping Voltage : 340 V
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Surge Energy Rating : 50 J Capacitance : 1000 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Clamping Voltage : 340 V
Capacitance : 1000 pF
Voltage Rating DC : 170 V
Voltage Rating AC : 130 V
Surge Energy Rating : 50 J
Peak Surge Current : 6 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E130P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts130Vrms
Maximum DC Volts170VDC
Current-Surge6kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage226V