V14E140L2B7
Varistors 140Vrms 6kA 900pF 14mm Disc
product image
V14E140L2B7 Picture
SeekIC No. : 00707167 Detail
V14E140L2B7: Varistors 140Vrms 6kA 900pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E140L2B7
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 180 V Voltage Rating AC : 140 V
Clamping Voltage : 360 V Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 900 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Clamping Voltage : 360 V
Capacitance : 900 pF
Voltage Rating DC : 180 V
Voltage Rating AC : 140 V
Peak Surge Current : 6 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E140L2B7
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts140Vrms
Maximum DC Volts180VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage240V