V14E140L2T
Varistors 140Vrms 6kA 900pF 14mm Disc
product image
V14E140L2T Picture
SeekIC No. : 00705751 Detail
V14E140L2T: Varistors 140Vrms 6kA 900pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E140L2T
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 180 V Voltage Rating AC : 140 V
Clamping Voltage : 360 V Capacitance : 900 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Packaging : Reel
Description
Diameter :
Peak Surge Current :
Surge Energy Rating :
Product :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Clamping Voltage : 360 V
Capacitance : 900 pF
Voltage Rating DC : 180 V
Voltage Rating AC : 140 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E140L2T
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts140Vrms
Maximum DC Volts180VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage240V