V14E140P
Varistors 140Vrms 6kA 900pF 14mm Disc
product image
V14E140P Picture
SeekIC No. : 00701065 Detail
V14E140P: Varistors 140Vrms 6kA 900pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E140P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 180 V
Voltage Rating AC : 140 V Clamping Voltage : 360 V
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 900 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Clamping Voltage : 360 V
Capacitance : 900 pF
Voltage Rating DC : 180 V
Voltage Rating AC : 140 V
Peak Surge Current : 6 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E140P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts140Vrms
Maximum DC Volts180VDC
Current-Surge6kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage240V