V14E150P
Varistors 150Vrms 6kA 800pF 14mm Disc
product image
V14E150P Picture
SeekIC No. : 00700428 Detail
V14E150P: Varistors 150Vrms 6kA 800pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E150P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 200 V
Voltage Rating AC : 150 V Clamping Voltage : 395 V
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Surge Energy Rating : 60 J Capacitance : 800 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Surge Energy Rating : 60 J
Clamping Voltage : 395 V
Voltage Rating DC : 200 V
Voltage Rating AC : 150 V
Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 800 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E150P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts150Vrms
Maximum DC Volts200VDC
Current-Surge6kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage264V