V14E175L2T7
Varistors 175Vrms 6kA 700pF 14mm Disc
product image
V14E175L2T7 Picture
SeekIC No. : 00706810 Detail
V14E175L2T7: Varistors 175Vrms 6kA 700pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E175L2T7
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 225 V Voltage Rating AC : 175 V
Clamping Voltage : 455 V Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 700 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Description
Product :
Diameter :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Voltage Rating DC : 225 V
Voltage Rating AC : 175 V
Clamping Voltage : 455 V
Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 700 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E175L2T7
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts175Vrms
Maximum DC Volts225VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage297V