V14E230L2
Varistors 230Vrms 6kA 550pF 14mm Disc
product image
V14E230L2 Picture
SeekIC No. : 00701619 Detail
V14E230L2: Varistors 230Vrms 6kA 550pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E230L2
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Voltage Rating DC : 300 V Voltage Rating AC : 230 V
Clamping Voltage : 595 V Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 550 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Voltage Rating DC : 300 V
Voltage Rating AC : 230 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Clamping Voltage : 595 V
Capacitance : 550 pF
Peak Surge Current : 6 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E230L2
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts230Vrms
Maximum DC Volts300VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage396V