V14E230P
Varistors 230Vrms 6kA 550pF 14mm Disc
product image
V14E230P Picture
SeekIC No. : 00699854 Detail
V14E230P: Varistors 230Vrms 6kA 550pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E230P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 300 V
Voltage Rating AC : 230 V Clamping Voltage : 595 V
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 550 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Voltage Rating DC : 300 V
Voltage Rating AC : 230 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Clamping Voltage : 595 V
Capacitance : 550 pF
Peak Surge Current : 6 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E230P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts230Vrms
Maximum DC Volts300VDC
Current-Surge6kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage396V