V14E250P
Varistors 250Vrms 6kA 500pF 14mm Disc
product image
V14E250P Picture
SeekIC No. : 00700168 Detail
V14E250P: Varistors 250Vrms 6kA 500pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E250P
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 320 V
Voltage Rating AC : 250 V Clamping Voltage : 650 V
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Surge Energy Rating : 100 J Capacitance : 500 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating DC : 320 V
Voltage Rating AC : 250 V
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Capacitance : 500 pF
Clamping Voltage : 650 V
Surge Energy Rating : 100 J
Peak Surge Current : 6 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E250P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts250Vrms
Maximum DC Volts320VDC
Current-Surge6kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage429V