V14E275P
Varistors 275Vrms 6kA 450pF 14mm Disc
product image
V14E275P Picture
SeekIC No. : 00699452 Detail
V14E275P: Varistors 275Vrms 6kA 450pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E275P
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 350 V
Voltage Rating AC : 275 V Clamping Voltage : 710 V
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 450 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 350 V
Voltage Rating AC : 275 V
Clamping Voltage : 710 V
Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 450 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E275P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts275Vrms
Maximum DC Volts350VDC
Current-Surge6kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage473V