V14E300P
Varistors 300Vrms 6kA 400pF 14mm Disc
product image
V14E300P Picture
SeekIC No. : 00699493 Detail
V14E300P: Varistors 300Vrms 6kA 400pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E300P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 385 V
Voltage Rating AC : 300 V Clamping Voltage : 775 V
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Surge Energy Rating : 125 J Capacitance : 400 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Clamping Voltage : 775 V
Diameter : 14 mm
Surge Energy Rating : 125 J
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 385 V
Voltage Rating AC : 300 V
Capacitance : 400 pF
Peak Surge Current : 6 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E300P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts300Vrms
Maximum DC Volts385VDC
Current-Surge6kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage517V