V14E320P
Varistors 320Vrms 6kA 380pF 14mm Disc
product image
V14E320P Picture
SeekIC No. : 00700065 Detail
V14E320P: Varistors 320Vrms 6kA 380pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E320P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 420 V
Voltage Rating AC : 320 V Clamping Voltage : 840 V
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Surge Energy Rating : 136 J Capacitance : 380 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Voltage Rating AC : 320 V
Voltage Rating DC : 420 V
Surge Energy Rating : 136 J
Peak Surge Current : 6 KA
Clamping Voltage : 840 V
Capacitance : 380 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E320P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts320Vrms
Maximum DC Volts420VDC
Current-Surge6kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage561V