V14E385P
Varistors 385Vrms 6kA 360pF 14mm Disc
product image
V14E385P Picture
SeekIC No. : 00702143 Detail
V14E385P: Varistors 385Vrms 6kA 360pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E385P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 505 V
Voltage Rating AC : 385 V Clamping Voltage : 1.025 KV
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 360 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 505 V
Voltage Rating AC : 385 V
Clamping Voltage : 1.025 KV
Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 360 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E385P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts385Vrms
Maximum DC Volts505VDC
Current-Surge6kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage682V