V14E420L2T7
Varistors 420Vrms 6kA 300pF 14mm Disc
product image
V14E420L2T7 Picture
SeekIC No. : 00705962 Detail
V14E420L2T7: Varistors 420Vrms 6kA 300pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E420L2T7
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 560 V Voltage Rating AC : 420 V
Clamping Voltage : 1.12 KV Capacitance : 300 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Packaging : Reel
Description
Product :
Diameter :
Peak Surge Current :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Voltage Rating DC : 560 V
Voltage Rating AC : 420 V
Clamping Voltage : 1.12 KV
Capacitance : 300 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E420L2T7
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts420Vrms
Maximum DC Volts560VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage748V