V14E420P
Varistors 420Vrms 6kA 300pF 14mm Disc
product image
V14E420P Picture
SeekIC No. : 00700323 Detail
V14E420P: Varistors 420Vrms 6kA 300pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E420P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 560 V
Voltage Rating AC : 420 V Clamping Voltage : 1.12 KV
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Surge Energy Rating : 160 J Capacitance : 300 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 560 V
Voltage Rating AC : 420 V
Clamping Voltage : 1.12 KV
Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 300 pF
Surge Energy Rating : 160 J
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E420P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts420Vrms
Maximum DC Volts560VDC
Current-Surge6kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage748V