V14E460L4B
Varistors 460Vrms 6kA 220pF 14mm Disc
product image
V14E460L4B Picture
SeekIC No. : 00706937 Detail
V14E460L4B: Varistors 460Vrms 6kA 220pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E460L4B
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 615 V Voltage Rating AC : 460 V
Clamping Voltage : 1.24 KV Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 220 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Voltage Rating DC : 615 V
Voltage Rating AC : 460 V
Capacitance : 220 pF
Clamping Voltage : 1.24 KV
Peak Surge Current : 6 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E460L4B
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts460Vrms
Maximum DC Volts615VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage825V