V14E510L2A
Varistors 510Vrms 6kA 200pF 14mm Disc
product image
V14E510L2A Picture
SeekIC No. : 00707298 Detail
V14E510L2A: Varistors 510Vrms 6kA 200pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E510L2A
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 670 V Voltage Rating AC : 510 V
Clamping Voltage : 1.355 KV Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 200 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Ammo
Description
Product :
Diameter :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Voltage Rating DC : 670 V
Voltage Rating AC : 510 V
Capacitance : 200 pF
Peak Surge Current : 6 KA
Clamping Voltage : 1.355 KV
Packaging : Ammo
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E510L2A
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts510Vrms
Maximum DC Volts670VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage902V