V14E510P
Varistors 510Vrms 6kA 200pF 14mm Disc
product image
V14E510P Picture
SeekIC No. : 00699474 Detail
V14E510P: Varistors 510Vrms 6kA 200pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E510P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 670 V
Voltage Rating AC : 510 V Clamping Voltage : 1.355 KV
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Surge Energy Rating : 165 J Capacitance : 200 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 670 V
Voltage Rating AC : 510 V
Capacitance : 200 pF
Surge Energy Rating : 165 J
Peak Surge Current : 6 KA
Clamping Voltage : 1.355 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E510P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts510Vrms
Maximum DC Volts670VDC
Current-Surge6kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage902V