V14E625P
Varistors 625Vrms 6kA 160pF 14mm Disc
product image
V14E625P Picture
SeekIC No. : 00704469 Detail
V14E625P: Varistors 625Vrms 6kA 160pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E625P
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 825 V
Voltage Rating AC : 625 V Clamping Voltage : 1.65 KV
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 160 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 825 V
Voltage Rating AC : 625 V
Peak Surge Current : 6 KA
Clamping Voltage : 1.65 KV
Capacitance : 160 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E625P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts625Vrms
Maximum DC Volts825VDC
Current-Surge6kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage1100V (1.1kV)